پیش نیازهای مورد نیاز نصب اسانسور چیست؟

سبک وزن بودن این گونه از آسانسورها عامل اصلی افزایش سرعت در آنها است. سبک و عملکرد پانلهای دیواری، کفپوشها و نورپردازی آسانسور خود را نادیده نگیرید. در آسانسورهای مغناطیسی؛ ریل ها و سایر متعلقات متصل شده روی دیواره چاه آسانسور با مغناطیس دائم نقش استاتور موتور و کابین نقش روتور را دارد. در این آسانسورها ریلها و تجهیزات متصل شده روی دیوار چاه آسانسور با مغناطیس دائم نقش استاتور موتور و کابین آسانسور نقش روتور رادارند. رعایت استانداردهای ابتدایی در نصب و راه اندازی آسانسور بسیار مهم است. همچنین به دلیل ابعاد بزرگ و نوع استفاده ی خاص این نوع از آسانسور ها باید استاندارد های معین و مشخصی را هم در ابعاد و هم هم در سیستم موتور خانه ای رعایت نماید. مرحله چهارم: دیوارکشی اطراف چاهک آسانسور: اطراف آسانسور و در سه طرف باید با وسیله ای به نام دیوار های جدا کننده محافظت شود.

لذا در این نوع از اسانسور ها از محدودکننده ها که قطعاتی مکانیکی جهت توقف حرکت اسانسور و جلوگیری از سقوط کابین هستند، استفاده می شود. شیرهای کنترل بطور کلی به دو گروه شیرهای مکانیکی و الکترونیکی تقسیم میشوند. در این آسانسورها یک موتور سه فاز غوطه ور در روغن به همراه یک شیرالکتریکی مخصوص که اصطلاحاً پاور یونیت نامیده میشوند وظیفه تأمین فشار روغن برای جک هیدرولیک را دارد. درب کابین آسانسور وظیفه حفاظت از مسافرین و جلوگیری از برخورد آن ها با دیواره چاه به هنگام حرکت آسانسور را بر عهده دارد. به طوری که یک موتور سه فاز غوطه ور در روغن به همراه یک شیرالکتریکی مخصوص که اصطلاحا پاور یونیت نامیده میشوند، وظیفه تامین فشار روغن برای جک هیدرولیک را بر عهده دارند.

یکی دیگر از انواع اسانسور ، اسانسور شیشه ای می باشد.

بر روی فلکه این موتور ، تعدادی کابل فولادی (اصطلاحا سیم بکسل) وجود دارد که از یک سمت به کابین اسانسور و از سمت دیگر به وزنه های اسانسور که درون قابی فلزی به نام قاب وزنه قرار دارند، متصل است. سیستم هیدرولیک مستقیم مرکزی(جک در زیر کابین): در صورتی که جک مستقیما به زیر کابین متصل گردد آنرا (Direct Central) گویند. جک آسانسور میتواند در کنار کابین و یا در زیر آن نصب شود. برخی از انواع آسانسور این قابلیت را دارند که فضایی را در کنار آسانسور تعبیه کنید تا افراد معلول همراه با صندلی چرخدار نیز بتوانند از آن استفاده کنند.

در حرکت جهت بالا، جریان روغن پیستون جک را به سمت بالا هدایت می کند. همچنین آدرس شرکت شکیب اطمینان غرب جهت خرید آنلاین و دریافت لیست قیمت قطعات و اجزای اسانسور نظیر ریل ، گاورنر ، پاراشوت ، ضربه گیر ، تابلو فرمان ، سیم بکسل ، زنجیر جبران ، انواع کفشک ، یوک ، فلکه هرزگرد و … همچنین آدرس شرکت کیمیا آسانبر ساوه جهت خرید آنلاین و دریافت لیست قیمت قطعات و اجزای اسانسور نظیر ریل ، گاورنر ، پاراشوت ، ضربه گیر ، تابلو فرمان ، سیم بکسل ، زنجیر جبران ، انواع کفشک ، یوک ، فلکه هرزگرد و … البته در نظر داشته باشید که اگر محل نصب آسانسور در ساختمان شما دارای کوچک ترین نقص فنی باشد، می بایست برای آن اقدام نمایید تا بتوانید مقررات ملی ساختمان را رعایت نموده و از شهرداری مجوز دریافت کنید و برای انجام مراحل اداری دیگر نصب آسانسور اقدام نمایید.

قطعات اسانسور ولی تفاوت در اینجاست که به دلیل وجود نیروی ناشی از وزن کابین و یا بار، کافی است شیر برگشت باز شود تا روغن به سمت مخزن حرکت کند و در نتیجه پیستون جک به پایین حرکت کند. اما این موتور و فشار تنها در حرکت به سمت بالا نیاز است و نه برای حرکت کابین به سمت پایین و تنها با باز کردن یک شیر و خالی کردن روغن جک کابین به آرامی به سمت پایین حرکت میکند. در این نوع از اسانسور ها، نصب فتوسل های پرده ای مناسب برای باز و بسته شدن اتوماتیک درب کابین ، نصب پرده نوری در داخل کابین برای تشخیص وضعیت مناسب قرار گیری اتومبیل ، تعیین محل مناسب برای نصب شستی های داخل کابین ، نصب علائم راهنما و هشدار در داخل و بیرون کابین و نصب سیستم تراز مجدد، لازم است مورد توجه قرار گیرد. همچنین برای پایین آمدن کابین نیز کار بدین صورت است که سیستم مرکزی کنترل به دریچه فرمان سیگنالی میفرستد که باز شود و در واقع حرکت راحت روغن در سیستم فراهم گردد و سپس سنگینی کابین موجب می شود که به پیستون(جک) و سپس به سیلندر فشار وارد شده و سپس روغن از دریچه به مخزن باز گردد و پس از آن برای توقف در یک طبقه در زمان توقف سیستم کنترل مرکزی دستور بسته شدن به دریچه را ارسال می کند و طبیعتا جریان یافتن روغن متوقف شده و کابین آسانسور در حرکت خود به سمت پایین می ایستد.

  کره شمالی: آمریکا و کره جنوبی تنش‌ها را به آستانه جنگ هسته‌ای رساندند

تعمیر اسانسور

برای آن دسته از افرادی که پروژه های ساختمان سازی را به تازگی تمام کردهاند، حتماً یک جایگاه ویژه برای نصب آسانسور در نظر گرفته شده که طبق استانداردها روی نقشه ساختمان تنظیم شده است. اگر آسانسور به صورت منظم بازرسی شود، هرگونه مشکل در سیم بکسل میتواند تشخیص داده شود و در نتیجه اصلاح شود. در این نوع نصب، یک فلکه روی جک آسانسور فیکس شده و سیم بکسل ها از یک سمت به پایه جک ثابت میشوند. هزینه نصب آسانسور در اصفهان با توجه به تعداد طبقات ساختمان، هزینه ایاب و ذهاب کارشناسان نصب، تعداد روزهای کاری و نوع آسانسور متفاوت می باشد. از طرفی اسانسور های کارگاهی به دلیل بالا بودن تعداد دفعات استفاده و همچنین وزن زیادی که در هر انتقال جابجا می کنند، لازم است از ایمنی کافی برخوردار باشند. همانطور که می دانید، هرچه تعداد طبقات بیشتر باشد، هزینه ساخت و نصب آسانسور افزایش می یابد.

به طوری که انواع اسانسور بر حسب نوع موتور ، انواع آسانسور بر حسب نوع کابین ، انواع اسانسور بر حسب نوع کاربری و انواع آسانسور بر حسب نوع سیستم محرک در بازار موجود می باشند. به طوری که عدم نصب و اجرای آن در ساختمان های چند طبقه، به دلیل سختی رفت و آمد، می تواند از ارزش ساختمان بکاهد. از آسانسورهای خلاء در ساختمان های 2 الی 4 طبقه استفاده می شود. یکی از موارد بسیارمهم بعد از نصب آسانسورهای کارگاهی ، بازدید های دوره ای پس از نصب است ، که باید این بازدید ها به صورت هفتگی وماهیانه انجام شود . یکی دیگر از انواع اسانسور ، اسانسور شیشه ای می باشد. اگرچه در این سیستم لازم است موتورخانه جهت نصب و جایگذاری موتور اجرا شود، اما عمدتا قیمت انواع موتور های گیربکس دار اسانسور از قیمت انواع موتور های گیرلس ، کم تر می باشد.

آسانسورهایی که در بیرون از ساختمان نصب می شوند، معمولاً یا کاربری خانگی دارند یا به صورت بالابرهای مختلف در محیط های صنعتی و کارگاهی طراحی شده اند. آسانسور بیمارستان یا اصطلاحا تخت بر (Bed elevator) همان طور که از نام آن مشخص است به طور اختصاصی برای استفاده در بیمارستان ها، مراکز درمانی و خانه سالمندان و معلولین در دو نوع آسانسور بیمار بر یا تخت بر و اسانسور مسافر بر ، طراحی و نصب می شود. بر روی فلکه این موتور تعدادی کابل فولادی (اصطلاحاً سیم بکسل)هست که از یک طرف به کابین آسانسور و از طرف دیگر به وزنههای آسانسور که درون قابی فلزی به نام قاب وزنه قرار دارند، اتصال دارد.

  FOZZY's New Single 'Spotlight' To Finally Arrive 'In The Next Month Or So'

از انواع آسانسور های حمل بار در حین فرآیند ساخت و ساز و یا به صورت مداوم ، استفاده می شود. نصب آسانسور هیدرولیکی میتواند یک فرآیند 4 یا 5 روزه باشد. به طوری که در اسانسور های هیدرولیکی زمانی که پمپ روغن قدرت کافی را در مقابل گرانش برای به حرکت در آوردن کابین به سمت بالا تولید می کند، در زمان پایین آمدن آسانسور قدرت تولید شده از بین می رود. این شرکت آسانسور که بهترین تجهیزات را مطابق با استانداردهای جهانی تولید کرده، می تواند راهنمای شما باشد. یک راهنمای عمومی برای محاسبه پایه جک آسانسور هیدرولیک توسط شرکت هوپاد لیفت تنظیم شده است که می تواند در این خصوص مورد توجه قرار گیرد. زمانی که ماشین وارد کابین می شود، به خصوص در طبقات بالاتر به دلیل تراکم روغن موجود در شلنگ هیدرولیک و جک باعث ایجاد اختلاف تراز بین کابین و طبقه می شود که این مورد در صورتی که بیش از حد طبیعی باشد تابلو فرمان دستور لول کردن مجدد را به کابین می دهد و همترازی کابین و طبقه به صورت اتوماتیک صورت آسانسور متا می گیرد.

البته قیمت موتور گیرلس اسانسور بسیار بیش تر از موتور های گیربکس دار است. اسانسور کششی با موتور گیرلس یا آسانسور روم لس ، اولین بار در سال ۱۹۹۰ پا به عرصه صنعت اسانسور نهاد. در 3 ماه ابتدایی سال 1400 همانطور که در نمودار پیداست یک روند نزولی بسیار ارام در برخی برند های موتور اسانسور پدید آمد. بسیار مهم است که سازنده در طول ساخت چاه آسانسور، با شرکت آسانسور در تماس باشد تا از نصب کارآمد و بدون دردسر اطمینان حاصل شود. که در این صورت باید تجهیزات و مخصوصاً سیلندر آسانسور را در مقابل خوردگی و زنگ زدگی محفوظ کرد.

چاه آسانسور باید به صورت ایمن در نظر گرفته شود و اگر لازم است دیواره های چاه آسانسور، مقاوم سازی شود. همین قانون برای نصب آسانسور در ساختمان های جدید و فاقد آسانسور نیز حکم می کند. اتصال غیرمستقیم با استفاده از طناب فولادی و فلکه اجرا می شود. با پیشرفت تکنولوژی ابزارهایی که ساخته می شوند با سایر مدل ها تفاوت هایی دارند، آسانسورهای مغناطیسی نیز از این قاعده مستثنی نیستند این گونه از آسانسورها قطعاتی مانند موتور خانه، کابل فولادی، فلکه چدنی، قرقره، وزنه تعادل و … در این میان، بسیاری از ساختمان های قدیمی هم از نظر موقعیت مکانی عالی هستند و دسترسی خوبی به مراکز خرید و دیگر مکان های تفریحی و رفاهی دارند، به همین جهت، ساکنان آنها تمایلی به فروش آپارتمان خود و جابه جایی ندارند و ترجیح می دهند به جای فروش آپارتمان، نظر دیگر ساکنان را نیز جلب کنند و برای نصب آسانسور در ساختمان های قدیمی اقدام نمایند.

پس از تایید و ارسال مدارک به آتش نشانی ، شهرداری و مهندسان متخصص ساختمان سازی با بررسی همه موارد ، مجوز پایان کار ساختمان و استفاده از آن را صادر می کنند. در نظر گرفتن تمام مقررات در طول فرآیند برنامهریزی، شما را از خسارات و تغییرات پرهزینه برای به روزرسانی آسانسور در آینده دور نگه میدارد. طبق فرآیند نصب آسانسور، این گودال یا همان چاه آسانسور باید از طریق بلوک های سیمانی، مقاوم سازی شود. نصب انواع آسانسور طبق آیین نامه در یک سری از موارد مشترک است.

  بالون‌های آمریکایی بیش از ۱۰ بار در حریم هوایی چین پرواز کرده‌اند

انواع اسانسور

معایبی برای این دستگاه وجود دارد که می توانیم به سرعت پایین و ناکار آمد بودن و غیر استفاده بودن در ساختمان و برج های بلند شاره کرد. سیستمهای هوشمند طوری برنامه ریزی شدهاند که در ابتدای روز افراد زیادی را بالا ببرند و در پایان روز برعکس پایین آورند. به طوری که اسانسور های کششی عمدتا می توانند به سرعت ۲.۵ متر بر ثانیه دست یابند و این درحالی است که حداکثر سرعت برای اسانسور های هیدرولیکی به طور معمول ۱ متر بر ثانیه است. از طرفی به طور معمول سرعت انواع اسانسور های کششی بسیار بیش تر از سرعت انواع آسانسور های هیدرولیک می باشد. به همین سبب استفاده از اسانسور های گیربکس دار در ساختمان های کوتاه تا نیمه مرتفع با استقبال بیش تری همراه شده است. اگرچه اجرای اسانسور کششی به نسبت آسانسور هیدرولیک ، هزینه بیش تری را در پی خواهد داشت، اما در مصرف انرژی از میزان بهره وری بالاتری برخوردار است، این اختلاف به دلیل تفاوت در عملکرد دو سیستم جهت ایجاد نیروی جابجایی می باشد.

از طرفی با توجه به حساسیت بالایی که این نوع از اسانسور ها دارند، لازم است که نصب و اجرای آن ها توسط افراد متخصص صورت پذیرد. دلیل قرار دادن وزنه در سیستم آسانسور کمک به بالا بردن آسانسور است که در غیر اینصورت برای این کار باید از موتورهای بسیار قوی با کیلووات بالا استفاده نمود. در آسانسورهای هیدرولیک به دلیل نبود کادر وزنه و اینکه سیستم جک هیدرولیکی باید تمامی کابین و مسافران را جابهجا کند به موتورهای قوی تری نیاز هست. آسانسور باید با بالاترین ظرفیت جا به جایی آزمایش شود تا پس از نصب حادثه ای رخ ندهد و امنیت جانی مسافران به خطر نیفتد. انجام این کار سردرگمی ، تجمع غیر ضروری و ازدحام را از بین می برد و به مسافران اجازه می دهد تا به سرعت و ایمن آسانسور ها را پیدا کنند. نوعی آسانسور است که با زنجیر یا طناب فولادی آویزان شده و نیروی رانش به طریقی غیر از اصطکاک به آن وارد میشود.

سیم بکسل ها از یک طرف به چهار چوب کابین (یوک) و از طرف دیگر به چهار چوب وزنه تعادل متصل می گردد . فرض کنید که همه سیم بکسلهای متصل به کابین پاره شده باشد. هر یک از انواع آسانسورهای کششی، چرخ دنده ای، سیم بکسلی، مغناطیسی و هیدرولیک دارای مراحل راهاندازی خاصی هستند که توسط انجام میشود. آسانسور یا بالابر وسیلهای برای انتقال از طبقهای به طبقه دیگر در ساختمانهای مختلف میباشد و یا میشود گفت اتاقک متحرکی است که میتوان توسط آن به طبقات بالا یا پایین رفت. یکی از شیک ترین انواع آسانسورها، آسانسورهای پاناروما یا همان شیشه ای هستند که علاوه بر اینکه برای جابجایی افراد و اشیا از آن استفاده می شود، بلکه امروزه یکی از پوئن های مثبت برای دکوراسیون داخلی ساختمان ها به شمار می آیند. اچار کشی مداوم اسانسور کارگاهی ، روانکاری ،گریسکاری رولیک ها و بلبرینگها ، سفت و محکم کردن اتصالات از جمله سکشن ها ، سفت ومحکم نمودن دنده شانه ای ، چک کردن ترمزها ومگنتها ، چک کردن پاراشوت دستگاه ازجمله مواردی هستند که باید به صورت هفتگی وماهیانه چک شوند وچک لیست تهیه شود .